Chabówka (minidokument)

Parowozjada w Chabówce to jedno z dwóch największych letnich świąt pary w Polsce, zaraz obok Parady parowozów w Wolsztynie. To tutaj na dwa dni zjeżdżają się wszystkie aktualnie czynne i sprawne lokomotywy z Polski i zza południowych jej granic aby wspólnie celebrować trud pracy włożony w odrestaurowanie maszyn i cieszyć się tą prawdziwie żywą pamiątką minionej epoki.

Parowozjadzie towarzyszą także specjalnie pociągi retro, które na tle niesamowitych widoków górskich prezentują się najokazalej jak tylko można sobie wyobrazić. Impreza co roku przyciąga wiele rodzin, turystów, pasjonatów historii i kolejnictwa.

Wolsztyn (minidokument)

Poznajcie Ol49-59. To niegdyś jeden z najpopularniejszych w Polsce parowozów przeznaczonych do obsługi pociągów pasażerskich. Dziś jest jednym z ostatnich czynnych parowozów nie tylko w kraju ale i Europie, prowadzącym niemal codziennie rozkładowe pociągi osobowe pomiędzy Wolsztynem a Poznaniem i Lesznem. 

Wolsztyńska Parowozownia i jej zbiory a w szczególności normalny, codzienny ruch trakcji parowej to wielki powód do dumy dla wielkopolan.

Pyskowice

Parowozownia Pozaklasowa w Pyskowicach i przyległy jej kompleks zaplecza technicznego, to jedna z największych kolejowych inwestycji infrastrukturalnych w Polsce i Europie z czasów II Wojny Światowej. 

To jedno z tych miejsc na świecie, których historię poznając, człowiek stawia wciąż tylko jedno, zawsze tak samo żałośnie brzmiące pytanie: Dlaczego?

Kotlarnia

Epoka kopalni piasku w Kotlarni i okolicznych miejscowościach takich jak Dziergowice, Pyskowice czy Taciszów przemija. Ogromnych rozmiarów obszary pokopalniane poddawane są rekultywacji i adaptacji pod nowe cele.

Najczęściej dawne piaskownie i żwirownie są zalesiane, bądź przekształcane w sztuczne akweny, wokół których rozbudowuje się mała i średnia turystyka i rekreacja wodna dla mieszkańców okolicznych miast.

Dziergowice (minidokument)

Dziergowicki zbiornik wodny to jedno z tych miejsc, gdzie odkrywkowe wydobycie kruszyw i surowców mineralnych to już działalność poboczna. 

 

Położone na skraju województw opolskiego i śląskiego jezioro jest wyjątkowo malownicze z uwagi na strome złociste klify i prawdziwie turkusowy kolor wody. Za sprawą tego stało się ulubionym miejscem na wędkowanie i długie spacery oraz kąpiele. 

Nieboczowy

Najprawdopodobniej jedna z zaledwie tylko kilku tak skomplikowanych, a także najdroższa i największa w historii powojennej Polski i Europy operacja wysiedlania i kompleksowego przenoszenia całej wsi w nowe miejsce dobiega właśnie końca w śląskich Nieboczowach.

Proces przenoszenia wsi kosztował ok. 60 milionów złotych i był finansowany przez Bank Światowy oraz Bank Rozwoju Rady Europy, Rząd Rzeczpospolitej Polskiej oraz ZGW w Gliwicach i gminę Lubomię. Powód inwestycji? Budowa ogromnego zbiornika przeciwpowodziowego dla południowej Polski.

Elláda

Ta historia rozgrywała i wciąż rozgrywa się w wielu miejscach jednocześnie, w taki sam sposób. Spokojne życie greckich wysp zostało zaburzone. Powstające betonowe kolosy, czekające na wykończenie, a potem na turystów, zmieniły bezpowrotnie ten nieskalany dotąd działaniem człowieka krajobraz.

Jak z wielkimi i dynamicznymi zmianami radzi sobie kraj słynący ze spokoju i opanowania - bezproblemowego życia, pełnego słońca i czystego, gorącego powietrza?

Please reload

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now